«

»

Duna menti tanulmányút

Szeptember 19-én és 20-án egy Duna menti tanulmányi kiránduláson vettek részt A Corvin Mátyás Alapiskola, valamint a Mosonmagyaróvári Fekete István Általános Iskola hatodikos tanulói. Megtekintették a szivárgó csatornát, ami a Bősi vízrendszer része, s az új mederből átszivárgó vizet gyűjti be. Csónakázásuk alkalmával megtapasztalhatták, hogy ugyan helyenként vízi növények tarkítják, de szép tiszta, lelátni egészen az aljára. Sétájuk során útba ejtették a Kormorán szállót is a rózsakerttel, amit számtalan vízi tematikájú faragott szobor, eskető szentéj, padok tarkítanak. Megtudták, hogy miért fontos például, hogy a víztározó töltésén csak fű nőhet, bokrok illetve fák csak bizonyos távolságból szegélyezhetik. A töltés menti nemzetközi bicikliúton is megtettek pár kilométert. Érdekes beszámolókat hallgattak arról is, hogy milyen volt a táj a mesterséges meder megépülése előtt, mennyiben érintette a környező élővilágot ez az emberi beavatkozás. Az ágrendszerben a víznek állandó áramlásban kell lennie, mert ellenkező esetben megkezdődne a feltöltődése. A tározó is nagyon gyorsan feltöltődne, ha pár évente nem tisztítanák, ilyenkor rengeteg kavicsot és egyéb hordalékot szednek ki, amikből például mesterséges szigeteket építettek. Ezek a vízimadarak fontos költő- valamint gyülekező helyévé váltak. A szigetközi és a csallóközi tanulók arról is tudomást szereztek, hogy a Duna a Breg és a Brigach patakok összefolyásából ered a németországi Fekete-erdőben. Számtalan látnivalót kínál a műemlékek, történelem, vagy a természet iránt érdeklődőknek. Megfigyelték a különféle alakú és színezetű kavicsokat, sőt kipróbáltak egy régi mesterséget is, az aranymosást.