«

»

Elsősegélynyújtó verseny volt Dunaszerdahelyen és Somorján…

2023. május 17-én Dunaszerdahelyen és május 26-án Somorján hosszabb szünet után sor került az Ifjú Életmentők Versenyére. Kilencedik évadot zártunk az idén, háromévi kényszerszünet után. A versenyeket a Dunaszerdahelyi Vöröskereszt Területi Szervezete szervezte, készítette elő.

„A gyerekeket arra készítjük fel, hogy képesek legyenek elsősegélyt nyújtani az orvosi gyorsmentő megérkezéséig. Ez eltarthat 8-20 percig. Az lenne az optimális, ha mindenki képes lenne ilyen segítségnyújtásra. A gyerekeket könnyű motiválni“, mondta a somorjai rendezvény megnyitóján PhDr. Nagy Dagmar, a területi szervezet elnöke.

A dunaszerdahelyi versenynek a Csaplár Benedek Művelődés Ház adott otthont. Öttagú csapatok -összesen tizenkettő- mérték össze tudásukat és mutatták meg, hogy el tudják látni az eszméletlen embert (covidos védőöltözékben!), az összeégett sérültet, az amputált végtagot, a nyílt törést… A gyerekeknek nem csak azt kellett bizonyítani, hogy képesek felismerni és ellátni a sérüléseket, hanem azt is, hogy tudnak csapatban dolgozni – hatékonyan és tettrekészen együttműködni, elosztani a feladatokat, jelentést tenni a gyorsmentőt hívó társuknak a sérült állapotáról. A balesethelyszíneken zajló csapatmunkán kívül minden egyes versenyző bemutatta a szigorú bíróknak a legnehezebb, leggyorsabb beavatkozást – az újraélesztést, azaz kardiopulmonális reszuszcitációt…

Ezenkívül elméleti tudását bizonyítandó szintén minden csapattag külön helyszínen megválaszolt két, a Vöröskereszt küldetéséről és történetéről szóló, illetve az alapvető egészségügyi ellátásról szóló kérdést.

Iskolánkat egy csapat képviselte, Došek Melánia, Róth Kiara, Merva Johanna, Takács Dorina és Gyürki Bence. Már most, vagyis az első évben a nagyon szép harmadik helyet nyerték el. Tizenkét csapat versenyében ez kiváló eredmény. Gratulálunk gyerekek!

       A somorjai versenyen május 26-án nyolc csapat mérte össze a tudását. A rendezvény a város területén, kinn zajlott. A nyolc csapatból négyet a mi iskolánk hetedikes és nyolcadikos tanulói alkottak. Az egyes baleseti helyszíneken 2-2 sérültet kellett ellátni a hattagú csapatoknak. A két esetből egyik mindig életet veszélyeztető sérülés volt, a másik pedig könnyebb, nem életveszélyes… Így el kellett látni egy infarktust, mellette egy pánikrohamos gyermeket, egy játszótéri kulcscsontörést, lehorzsolt térdeket, tenyereket, agyrázkódást, bokaficamot… Igazán súlyos, nyílt töréseket is el kellett látni a versenyzőknek, mégpedig a tűzoltószertár udvarán, ahol lezuhant egy kötéllel biztosított ipari hegymászó. Ő az alkarját törte el, miközben az őt biztosító társának mindkét tenyerét összeégette a kötél. Legnehezebb diónak egy megrendezett karambol bizonyult. A fának hajtott autóban két személy sérült meg, a sofőr nyílt törést szenvedett a combján, a mellette ülő utas fejsérülés következtében eszméletét vesztette. Csak az egyik sérültet kellett kimenteni az autóból, így nagyon gyors helyzetfelismerést követelt a versenyzőktől annak eldöntése melyik legyen az.

Somorján is be kellett mutatni minden versenyzőnek az újraélesztést és itt is voltak tesztkérdések… És természetesen itt is pontozták az összmunkát, a csapat együttműködését.

       Kivételes lélekjelenlétet, kitartást és elsősorban lelkesedést kívánt mindenkitől ez a hasznos és fontos tudást igénylő verseny. Csapataink az első, második, harmadik és negyedik helyen végeztek. Gratulálunk gyerekek, büszkék vagyunk rátok! Íme a csapatok összetétele:

 1. Helyezett csapat
 • Merva Johanna
 • Horváth Zita
 • Kiss Lea
 • Takács Sándor
 • Csörgő Krisztina
 • Pál Nóra

 

 1. Helyezett csapat
 • Takács Dorina
 • Červenka Vanda
 • Bohoň Fruzsina
 • Sólymos Eszter
 • Pál Jázmin
 • Domsitz Karin

 

 1. Helyezett csapat
 • Gyürki Bence
 • Ballay Tamás
 • Banyák Attila
 • Rajec Laura
 • Morozjuk Evelina
 • Mózes Zsófia

 

 1. Helyezett csapat
 • Došek Melánia
 • Róth Kiara
 • Csóka Dániel
 • Csáder Timea
 • Csáder Dóra
 • Jankó Emma

 

Külön köszönetet érdemelnek a verseny önkéntes sérültjei, szintén a mi iskolánk diákjai, akik élethűen alakították a pánikot, fájdalmat, eszméletlenséget…

 

       Nagyon szép volt gyerekek, szívből gratulálunk!!! Jövőre is számítunk rátok!