Igyekszünk az iskolánkban zajló eseményeket legtöbbször tömören összefoglalni, képekkel illusztrálni, hogy minél szemléletesebb emészthetőbb legyen egy írás, de akadnak olykor kivételek, mint pld. ez, ami arról szól, miképp próbáljuk már évtizedek óta esztétikusabbá tenni belső tereinket, mert kihasználható tér, kínálkozó falfelület az van bőven. Az első falfestmények még 1991 – ben készültek egykori rajztanárunk, Karika Lívia vezetésével az akkori diákok festették azokat. Később Boráros Éva tanító néni ezek közül többet felújított, volt olyan is, amikor a felújításban a tanulóink is besegítettek. 2020 – ban iskolánk volt diákja Görcs Erzsébet négy monumentális falfestménnyel hagyta itt a kéznyomát. Az ő stílusa is nagyon egyéni, sűrű, finom ecsethasználattal, tömörített részletességgel kidolgozott képei a fehér alapon fekete színnel dolgozott egy minimális kiemelési célzatú színhasználat jellemző a képeire. Ezeket a festményeket nézegetve van, hogy a középkorban, de van úgy, hogy a népvándorlás mára misztikusnak ható korában érzem magam.
Négy éve egy nagyon impozáns képet kaptunk Juhász Tibortól. Ez a festmény Mátyás király somorjai látogatását eleveníti meg, háttérben városunk legöregebb épületével, a mai református templommal. Tibor képe iskolánk központi helyén látható, nagy becsben tartjuk.
Aki ezt az írást olvassa, nyilván jól tudja, hogy iskolánk volt igazgatója, Ürge József az elmúlt több, mint 20 évben művészi szintre képezte magát faszobrászatban. Számomra az nagyon érdekes, hogy az általam ismert szobrai közt van, absztrakt, funkcionális, realisztikus, szakrális, de olyat is láttam tőle, ami a konceptualizmus és a minimalizmus jegyeit eleveníti meg. Gyakran használ a fán kívül más anyagokat is. Volt igazgatónktól is beszereztünk három szobrot. A lovag, boszorkány és a medve iskolánk auláját díszíti.
Mindezt bevezetésül azért írtam le, hogy érzékeltessem, hogy szinte az iskolánk felépítése óta igyekszünk diákjainknak olyan környezetet teremteni, melyben fontos az igényes, ha lehet művészi szintű enteriőr. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy itt ne lenne olyan szakasz, mely megfelel minden elképzelésnek, de a továbblépés igénye régebben is egy működő koncepció volt és most is az.
Az elmúlt hónapban csütörtök délutánonként és pénteken egész nap iskolánk vendége volt a Barcsay Díjas M. Kiss Márta festőművésznő. Látogatásainak a célja az volt, hogy tanulóink segítségével elkészítsen két képadaptációt az első emeletünkre. Mind a két eredeti képet Benczúr Gyula festette, az egyik a „Mátyás fogadja a pápa követeit”, a másik, „Mátyás király diadalmas bevonulása Budára”. Karbantartóink nagyon szépen előkészítették a két falfelületet, ezekre felkerültek a vázlatok és jöhetett a munka dandárja. A művésznő határozott célja volt, hogy a képek az irányítása mellett jelentős mértékben tükrözzék a tanulók teljesítményét is. Nem az volt a cél, hogy ő felnagyítsa és maga megfesse Benczúr képeit, hanem a tanulók egész folyamatában legyenek alkotó részesei a készülő falfestménynek. Márta szerint a képeket 60 – 65 százalékban a diákok készítették el. A tanulóink közreműködésére pedig igencsak szükség is volt, mert a két kép együtt, majd 52 négyzetméter. A képek elkészültek, szerintem a tanulóknak nagy élmény volt, hogy az alkotás részesei lehettek. A felhasznált festék nagyon jó minőségű volt, a falfelület jól volt előkészítve, ráadásul a folyosónknak az a része nincs kitéve nagy intenzitású napfénynek, mindez jó előfeltétele lehet, hogy a képek hosszú évtizedig jó minőségben fennmaradhatnak.
A mellékelt fényképek az alkotás folyamatát és az elkészült falfestményeket mutatják be, illetve az eredeti festményeket. Mivel a mi falfestményeink nagyok, az őket körülvevő tér pedig szűk, nem könnyű megfelelő perspektívát találni az egész mű bemutatására, de remélem, hogy azért nagyjából ez is sikerült.
M. P.