«

»

Ásvány- és kőzetkiállítás

Iskolánk tanulói 2016. október 10-én és 11-én interaktív előadássorozaton vettek részt ásványokról és kőzetekről. Nagy Bálint, a Rákoshegyi Ásványgyűjtemény alapítója, számtalan érdekességet mesélt az élettelen természet eme remekműveiről. Rávilágított arra, hogy mennyivel egyhangúbb lenne a táj a különböző és igen változatos felépítésű hegyek nélkül. Megtudták például, hogy az egyik leggyakrabban előforduló ásvány Földünkön a kvarc. Sokféle változata létezik attól függően, hogy kialakulásakor milyen szennyeződések kerülnek belé. Kiderült, hogy Brazília az egyetlen olyan ország a világon, ahol minden színváltozata előfordul. A gyerekek lelkesen nézegették és adták tovább egymásnak az átlátszó hegyi kristályt, a lila ametisztet, a sárga citrint és a rózsaszínű rózsakvarcot. Nagy érdeklődésnek örvendett a réteges összetételű achát is. Szintén kézről kézre járt a hazánk domborzati egységeit alkotó kőzetek közül a gránit, andezit, bazalt, riolit, obszidián. Jutalom „kövecskét“ vihettek haza azok a diákok, akik a foglalkozás közben feltett kérdésekre helyesen válaszoltak. Ezenkívül módjukban állt vásárolni is valamilyen belőlük készült dísztárgyat.
Zakariás Attila, 9.B osztályos tanuló így vélekedett a kiállításról:
„A kőzetek és ásványok bemutatóján kívül számos történelmi tudnivaló is elhangzott. Megtudhattuk, hogy Nagy-Magyarország területén belül rengeteg lelőhely helyezkedett el, többek között Erdélyben. Az ásványokkal és kőzetekkel kapcsolatos szakmák csínjába-bínjába is betekinthettünk. Állítólag egy jó gyémántcsiszoló akár hússzorosára is tudja emelni a gyémánt árát. Megismertük a világ leggazdagabb gyémántlelőhelyeit, sőt még a brit királynő korona ékszereinek történetét is.“