«

»

Fába rögzült évtizedek

Tisztelt Iskolabarátok!
  
2022-ben városunk egyik jeles díját, a Pro Civis – díjat iskolánk nyugalmazott pedagógusa, Ürge József kapta. Aki figyelemmel kísérte Somorja képzőművészeti életének fejlődését az utóbbi évtizedekben többek között egy nagyon érdekes jelenségre figyelhetett fel. Történetesen arra, hogy egykori igazgatónk már érett férfikorban elkezdve, egy új önkifejezési forma, a fafaragás rejtelmeibe belemélyedve  évtizedek alatt ötletes, érthető és nagyra értékelhető életművet bont ki a szemünk láttára. Figyelemre méltó, hogy az alkotások alapanyaga leginkább fa, de tematikailag nagyon széles a paletta, jelen van a népi, a nemzeti, az archaikus, a szakrális  az absztrakt, de még a funkcionális formarendszer is.  Ennek a sokszínűségnek a rendező elve pedig az alkotó szellemisége, ami egyaránt jelen van a kopjafái szimbolikájában, a mesealakjai elvont megjelenítésében, az absztrakt formái a fa anyaga által vezérelt letisztulásában és még hosszan lehetne folytatni a felsorolást. Az iskolánkban egyelőre négy alkotása teszi érdekesebbé és esztétikusabbá folyosóinkat, udvarunkat  tanulóink számára.
Ürge József nem csak szobraival van máig jelen iskolánk életében, nem egyszer fordultam hozzá tanácsért, ha bizonytalan voltam valamely feladatom megoldásakor. Legutóbbi sítúráink alkalmával is kisegített minket és úszótanfolyamainkkor is számíthatunk rá. Ő az egyike azon személyiségeknek, akinek sokat köszönhetünk, hogy ma ilyen iskolában, ilyen körülmények közt nevelhetjük, oktathatjuk Somorja és vidéke fiataljait.
Gratulálunk az elnyert díjhoz!

Mészáros Péter, iskolaigazgató