«

»

Kertész leszek, fát nevelek….

Tisztelt Iskolabarátok!

Úgy gondolom egy sikeres folyamatban mindig az az előnyös, ha van mire építenünk és mi lehetőleg a legtöbbet hozzátesszük az elődeink igyekezetéhez. A jelenlegi épületünkben az első tanév 1990-ben indult és már a kezdetektől elkezdődött egy megtervezett és szakszerű fásítási program az udvarunkon. Ennek köszönhetjük, hogy mára már méretes fák nyújtanak árnyékot tanulóinknak. Az iskolánkhoz egy akkora udvar tartozik sok – sok növénnyel, hogy állandó jelleggel, akár két kertésznek is jutna munka a vegetációs időszakban. Lehetőségeink azonban korlátozottak. Pontosan négy éve az „Ültessünk fát egy zöldebb Kukkóniáért„ program keretén belül elültettünk  nyolc fát, köztük két platánt . Már régebb óta van két birsalma és egy körtefánk, de úgy gondoltuk, miért ne lehetne egy iskolának  gyümölcsöse is? A Lövölde utcához közel, az udvarunk sarkában az elmúlt három évben telepítettünk húsz gyümölcsfát. Már mutatóba termett sárgabarack, alma, körte, meggy, naspolya. Egy éve ősszel városunk református egyházközössége segítségével 36 fát ültettünk el. Mindegyik betegnek látszó gesztenye mellé egy-egy pótfa került.  Kialakítottunk egy tíz fából álló fasort a hátsó játszóterünk mellé virágos kőrisekből (fraxinus ornus). Mivel a facsemeték drágák voltak és mi is azt akartuk, hogy értelme legyen munkánknak, a fákat kis bágerrel ásott gödrökbe ültettük és hozattunk egy utánfutó termőföldet is alájuk. Továbbá pedig ahogy a többi kis fa estében is évekig öntözzük őket. Iskolánk frontoldalán található az egyik legmagasabb díszfánk az illatos császárfa, (paulownia tomentosa). A harminc éves növényre már nagyon ráfért egy gondos ápolás. Dendrológus vette kezelésbe, aki egy kosaras emelő segítségével elért minden száraz ágat, minden vadhajtást. Kíváncsian várjuk a tavaszt, hogyan viselte a fa a „karbantartást„. A tervünk az, hogy lehetőségeinkhez mérten  további fákat, facsoportokat metszetünk meg szakszerűen a közeljövőben. A sok fásítással, a növények ápolásával egészen pontosan az a célunk, hogy szebb és egészségesebb környezetet alakítsunk ki iskolánk tanulóinak és az egész udvarunk egy üde színfoltja legyen Somorjának.

Mészáros Péter, iskolaigazgató